Musíme si pomáhat?

| | 0 Comments

Z právnické praxe občas uchytíte nějakou tu zlatou rybu, příběh, který vám utknul v paměti jako neskutečně hloupý, omezený a strašně zbytečné drama, které prostě nešlo a nešlo vyřešit. Ne, že by snad nebylo řešení, ale spíše to bylo tím, že někteří lidé jsou více méně nezpůsobilí svéprávné rozhodovat o financích. A tady nejde o to, že by snad jeden měl právní či ekonomické vzdělání a byl tak na vyšší pozici, jde spíše o selský rozum a nějaké aspoň trochu malé přemýšlení.
tlačítko pomoci.png
 
Jakmile se však jedná o dluhy, máte rázem problém jako Brno. Nejenže chcete rychle všechno vyřešit, zároveň nechcete za takové řešení dát peníze, což se sice s definicí dluhu vylučuje, dejme tomu však zelenou a pracujme s touto myšlenkou dále.
dotyk prstů.jpg

Přítel dluží X tisíc

Většinou je to přítel, manžel, bratr, který se nesmyslně zadluží a ještě horší je, že sebou většinou někoho stáhne. Byť jsou to částky v rámci několika desítek tisíc, už tak natáhnutý rozpočet to nemusí zvládnout. Výmluvy jako: „přítel mi nadělal dluhy“ nebo „to on“ u soudu moc nevycházejí a je tak důležité říci si jedno jediné pravidlo, čarovná a magická slůvka, která, pokud si je zopakujeme před půjčením karty, účtu nebo peněz někomu, nás mohou osvobodit od nejrůznějších trablí.
 pomoc nahoru.jpg
NEPŮJČUJ LIDEM
 
Je to až prachsprosté. Samozřejmě, tato věta se nevztahuje na částky v rámci stovek, kdy je více méně jedno, jestli je dostanete dnes či za padesát let. Jde spíše o velké částky, kdy si někteří vypůjčí několik tisíc a už o nich nevíte. Lidé jsou náramně chytří, když „hospodaří“ se svými penězi, ale pak přijde nějaká láska života se srdcem na dlani a najednou je utrum. Veškeré racionální přemýšlení jde stranou, protože náš milovaný, kterého známe týden, nás žádá o velkou finanční sumu – honem šupky dupky do banky a vybrat úspory, on to přeci vrátí.
 
A pak si zkuste s takovým příběhem jít za advokátem s tím, že byste byli rádi viděli peníze zpět.  Nebo naopak, že nechcete platit dluh.