Vztahy mezi sourozenci
Vztahy nejsou jednoduchá záležitost a ty mezi sourozenci bývají všelijaké. Jak docílit toho, aby sourozenci byly nerozluční a měli se rádi? Nejdůležitějším vlivem, který působí na vztah mezi dětmi, je výchova rodičů. Ti svým přístupem k nim mohou způsobit, že spolu budou rádi, anebo naopak, že se nesnesou. Většina lidí má alespoň jednoho sourozence. Tato problematika se tedy týká téměř každého.
Je věkový rozdíl mezi sourozenci důležitý? Nesporně ovlivňuje, jak k sobě budou mít blízko. Děti s menším věkovým rozdílem mají společné zájmy, baví je si spolu hrát a tráví spolu spoustu času při hrách. Je to ale větší zátěž pro maminky, které si asi moc neodpočinou. Často se stává, že při narození potomka starší sourozenec začne žárlit. Co se do té doby naučil, jako by zapomněl. Tomuto stavu se říká vývojová regrese . Začne se např. opět pomočovat, ačkoli už dokázal ovládat močové svěrače, nebo vyžaduje krmení od rodiče, i když už jedlo samo. Toto období lze překonat trpělivostí a je třeba se staršímu dítěti věnovat, aby se necítilo na druhé koleji. Před příchodem dalšího potomka zkuste se svým dítětem mluvit o tom, jak bude vše po jeho narození probíhat a vysvětlete mu, že miminko bude potřebovat hodně péče. I po narození dítěte se staršímu sourozenci věnujte. Využijte k tomu svých babiček, dědečků, či tetiček, kteří vám miminko určitě rádi na chvíli pohlídají.
Pro dobré vztahy mezi sourozenci, měřte všem jedním metrem. Pokud jednomu něco dovolíte a druhému ne, vyvolá to pocit nespravedlnosti. Taky je navzájem nesrovnávejte. Každé dítě má své silné a slabé stránky. Věta „vezmi si příklad ze svého bratra“ může být příčinou toho, že si druhý sourozenec začne připadat jako ten horší. A to může způsobit nenávist vůči sourozenci, kterého maminka nebo tatínek chválí. Rivalita mezi sourozenci není tak velká, pokud jsou alespoň tři. Pořadí, v jakém se sourozenci narodí, má za následek i to, jaké vlastnosti budou mít. Nejmladší bývají spontánní a zábavní, ti nejstarší zase zodpovědní. Ale ani to neplatí vždy.